Pauză în meciul de Cupa României Hermannstadt - FCSB! Elevii lui Nicolae Dică, surclasați de divizionara secundă

Locurile secunde din Liga a 2-a și Liga 1, AFC Hermannstadt și FCSB, se întâlnesc azi, la Sibiu, în cel de-al doilea sfert de finală din Cupa României. După primele 45 de minute, scorul înregistrat de tabela stadionului Muncipal din Sibiu este unul surpriză: 2-0 pentru gazdele antrenate de Alexandru Pelici.

Meciul de la Sibiu a început extrem de tare, cu Hermannstadt într-o ofensivă totală. În minutele 7 și 8, Petrescu și Tătar au ratat de puțin deschiderea scorului. Bălgrădean nu a mai avut ce face în minutul 11. Bălașa comite o gafă de începător, preia perfect pentru Bogdan Rusu, iar acesta nu-i mai dă nicio șansă debutantului la FCSB, Cristi Bălgrădean.

După 30 de minute, Hermannstadt își dublează avantajul. La o fază rapidă de atac, Blănaru a trecut ca în curtea școlii printre Bălașa și Larie, după care a finalizat elegant în stânga lui Bălgrădean.

FCSB a forțat pe final de repriză, însă nici Florinel Coman și nici Dennis Man nu au fost inspirați în fața portarului Căbuz.

ECHIPELE DE START

Hermannstadt (4-2-3-1): Căbuz - A. Coman, Pîrvulescu, Ionuţ Stoica, Tătar - Danci, Dîlbea - Petrescu, Blănaru, Hergheligiu - Rusu
Rezerve: Bauman - Crişan, Neagu, Lupu, Târnovan, Boboc, Stancu
Antrenor: Alexandru Pelici

FCSB (4-2-3-1): Bălgrădean - A. Jorge, Larie, M. Bălașa, Filip - Ov. Popescu, Nedelcu - Man, Budescu, Fl. Tănase - Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad, Gnohere, Ianis Stoica, Horsia, Cană, Dinu, R. Ion
Antrenor: Nicolae Dică

Din păcate, o veste tristă. Inevitabilul s-a produs: „A murit în timp ce se afla pe patul de spital. Se uita la televizo... Doliu în lumea sportului românesc. Un mare handbalist a murit. A cucerit bronzul olimpic...