Premier League: Robin Van Persie, primul gol la Manchester United. Accidentare teribila pentru Rooney!

Robin Van Persie a reusit primul gol in tricoul lui Manchester United impotriva celor de la Fulham, in victoria cu 3-2, de pe teren propriu, contand pentru runda a doua din Premier League.

Fostul atacant a lui Arsenal a inscris un super la primul meci ca titular. La scorul de 0-1, olandez a reluat puternic cu stangul din 14 metri, dintr-o centrare din banda stanga. Pentru "diavoli" au mai marcat Kagawa (36) si Silva (41), respectiv Duff (3) si autogol Vidic (64)

Partida a fost marcata de accidentarea grava a lui Wayne Rooney. In minutul 93, atacantul oaspetilor, Hugo Rodallega, a avut o intrare cu talpa la super-atacantul "diavolilor", provocandu-i acestuia o taiatura foarte adanca. Din primele spuse ale medicilor, Rooney ar putea lipsi de pe gazon in jur de 4 saptamani.

Echipe:

Manchester United (4-2-3-1):
De Gea - Rafael, Carrick, Vidic, Evra - Cleverley, Anderson (81 Giggs) - Young (68 Welbeck), Kagawa (68 Rooney), Valencia - Van Persie. Antrenor: Sir Alex Ferguson

Fulham (4-2-3-1): Schwarzer - Riether, Hughes, Hangeland, Briggs - Dembele, Diarra (81 Diarra) - Duff, Ruiz, Kacanilic (62 Sidwell) - Petric (73 Rodallega). Antrenor: Martin Jol

Sunderland - Reading (amanat)

Dan Petrescu a debutat cu o victorie la Dinamo Moscova! Succes cu 3-2 pe terenul lui Lokomotiv... Rapid invinge pe CFR Cluj, dupa 0-2 la pauza! Meci cu noua goluri intre Astra si Concordia Chiajna...