Europa League: Atletico Madrid castiga in prelungiri. Liverpool - Udinese 2-3. Vezi rezultatele inregistrate in etapa a 2-a!

Europa League a programat aseara meciurile din cadrul etapei a doua din faza grupelor. Castigatoarea en-titre a trofeului, Atletico Madrid s-a chinuit serios cu Viktoria Plzen pentru a obtine victoria. Singurul gol al partidei a fost inscris de Rodriguez in minutele de prelungire. Liverpool a fost invinsa acasa de Udinese, scor 2-3, iar Ironi Kiryat Shmona si Olympique Lyon au oferit cea mai spectaculoasa disputa a serii, in care s-au marcat numai putin de sapte goluri.

Rezultatele inregistrate in etapa a doua din Europa League:

Grupa A

Anji Mahacikala - Young Boys Berna 2-0 (Eto'o '62-pen., '90)
FC Liverpool - Udinese 2-3 (Shelvey '23, Suarez '74 / Di Natale '46, Coates '70-aut., Pasquale '72)

Grupa B

Atletico Madrid - Viktoria Plzen 1-0 (C. Rodriguez 90+1)
Academica Coimbra - Hapoel Tel-Aviv 1-1 (S. Cisse '47 / Damari '90)

Grupa C

Olympique Marseille - AEL Limassol 5-1 (Fanni '42, Lucas '61, Remy '76, '90+2, Gignac '90 / Ouon '22)
Borussia Monchengladbach - Fenerbahce Istanbul 2-4 (L. De Jong '18, De Camargo '74 / Baroni '25, '83, Meireles '40, Kuyt '71)

Grupa D

FC Brugges - Maritimo Funchal 2-0 (Bacca '57, Vleminckx '71)
Newcastle United- Girondins Bordeaux 3-0 (Ameobi '16, Henrique '40-aut., P. Cisse '49)

Grupa E

Steaua- FC Copenhaga 1-0 (Sigursson aut.- '83)
Molde FK - VfB Stuttgart 2-0 (Berget '58, Chima '88)

Grupa F

AIK Solna - Dnepr Dnepropetrovsk 2-3 (Danielsson '5, Goitom '45 / Kalinic '41, Mandzyuk '74, Seleznyov '83)
PSV Eindhoven - SSC Napoli 3-0 (Lens '19, Mertens '41, Marcelo '52)

Grupa G

FC Basel - RC Genk 2-2 (Streller '71 - pen, '85 / Vossen '10, '38)
Videoton - Sporting Lisabona 3-0 (Souza '15, Oliveira '21, Nikolic '35)

Grupa H

Rubin Kazan- Partizan Belgrad 2-0 (Karadeniz '45, Ryazantsev '48)
Neftci Baku - Inter Milano 1-3 (Canales '53 / Coutinho '10, Obi '30, Livaja '41)

Grupa I

Ironi Kiryat Shmona - Olympique Lyon 3-4 (Abuhatzira '7, '66, Levi - '51 / Fofana '17, '90, Monzon '22, Réveillere '31)
Sparta Praga - Athletic Bilbao 3-1 (Zapotocny '26, Balaj '41, Husbauer '59 - pen. / De Marcos 79)

Grupa J

Lazio Roma- NK Maribor 1-0 (Ederson '62)
Panathinaikos Atena - Tottenham Hotspur 1-1 (Toche '78 / Dawson '35)

Grupa K

Metalist Harkov - Rapid Viena 2-0 (Edmar '66, Xavier '80)
Rosenborg Trondheim- Bayer Leverkusen 0-1 (Kiessling '76)

Grupa L

Hannover '96 - Levante 2-1 (Huszti '21-pen., Ya Konan '49 / Michel 10-pen.)
Helsingborgs - Twente Enschede 2-2 (Djurdjic '7, '43 / Bengtsson '74, Douglas '88)

Steaua - FC Copenhaga 1-0/ Ros-albastrii obtin cu noroc prima victorie in Europa League... 12 ani fara ''Unicul Capitan''! 5 octombrie 2000: cea mai neagra zi pentru clubul Dinamo ...