VIDEO! Romania-Belgia 2-1: "Torje da Ciuleandra la Maxim"

Romania a castigat cu 2-1 meciul amical cu Belgia si si-a luat revansa dupa esecul cu acelasi scor din 2011, de la Liege. Golurile "tricolorilor" au fost marcate de Maxim si Torje, in timp ce pentru oaspeti a punctat Benteke.

5.000 de stegulete flutura in aerul rece al Arenei Nationale. Fotbalistii pasesc pe gazon si dau startul sperantelor noastre. Imnul lor, imnul nostru. La treaba, baieti, si-asa e frig! Dar indemnul parca e valabil doar pentru ei. Belgienii se instaleaza in jumatatea noastra de parca n-am exista. Ba existam, altfel cine trimite mingi simple in aut?! Ciudatul sistem al lui Piti se viruseaza in minutul 23. Gardos il vede-n galben pe Benteke la o respingere, iar varful face 1-0. Ca o aroganta, in drumul spre poarta, mingea trece printre picioarele nefericitilor Gaman si Gardos. Dar primul nostru sut pe poarta tine de norocul incepatorului. Si marcam. Mult mai frumos ca ei. Maxim prinde coltul lung si face 1-1. E mai cald acum.

Asteptam pauza cum ii asteptam, odata, pe-americani. Parca aia au venit mai repede la cat de greu trec minutele. In fine, respiro. Piturca schimba procesoarele. Sase la numar. Programul nationalei se incarca mai repede in partea secunda. Torje si Lazar intra bine in joc, dar Mignolet refuza golul. Totusi, trebuie sa accepte reusita din minutul 66. Bergonzi o pune pe var, Torje o trimite-n ate si pune pentru a doua oara Ciuleandra-n boxe!

Finalul tine de noroc. Al nostru. Goian are interventia ultimilor cinci ani in fata lui Lukaku si ramanem in avantaj. Tatarusanu iese aiurea la o centrare, dar n-avem timp sa-l criticam ca se nimereste pe directia balonului in faza urmatoare, la capul din cinci metri al lui Van Buyten. Bergonzi e de-al nostru si ne scuteste de emotiile ultimului corner, fluierand inainte.

De n-ar fi fost amical, vorbeam de trei puncte mari. Asa, aducem in discutie anul bun al nationalei si speranta stergerii acestei prime reprize din reflexul "tricolorilor"!

Cele doua echipe au evoluat in urmatoarea formula:

ROMANIA: Tatarusanu - Chiriches (61 Luchin), Gaman (46 Goian), Gardos, Latovlevici (68 Stefan Radu) - Pintilii (46 Bourceanu), Nistor (46 Lazar) - Maxim (46 Tanase), Grozav (46 Bogdan Stancu), Chipciu (46 Torje)- Marica. Selectioner: Victor Piturca.

BELGIA: Mignolet - Gillet, Van Buyten, Kompany, Verthongen - Witsel, de Bruyne - Defour, Fellaini, Mertens - Benteke. Selectioner: Marc Wilmots.

Meciul Romania-Belgia a fost liveVIDEO si liveTEXT pe a1.ro:

Min. 94: FLUIER FINAL! Romania se impune cu 2-1 si isi ia revansa in fata Belgiei dupa infrangerea din 2011. Bravo, baieti!!!

Min. 93: Le puteam arunca prosopul belgienilor, dar Tanase ii paseaza gresit lui Torje la un contraatac de 3 contra 1.

Min. 92: Ne aparam prost la un corner, dar Van Buyten trimite pe directia lui Tatarusanu. Asediu la poarta noastra.

Min. 90: Patru minute de prelungire.

Min. 90: Goian intervine extraordinar si-l blocheaza in ultimul moment pe Lukaku. La faza imediat urmatoare, Tatarusanu iese gresit, dar reusim sa respingem.

Min. 89: Romanii fac un pressing excelent. Van Buyten e nevoit sa paseze cu portarul. Ne aparam sus.

Min. 86: Belgienii preseaza, dar le lipseste luciditatea pasei decisive. Ceea ce este bine pentru noi.

Min. 82: Jocul este intrerupt pentru ca Bogdan Stancu sa poata primi ingrijiri medicale. Probleme la glezna.

Min. 79: OCAZIE MARE A BELGIENILOR: Lukaku scapa singur cu Tatarusanu, dar sutul atacantului din Premier League se duce pe langa. Ramane 2-1 pentru Romania.

Min. 75: Belgia trece pe langa egalare. Sutul lui Vertonghen ocoleste de putin poarta lui Tatarusanu.

Min. 74: Combinatie frumoasa intre Tanase si Lazar. Romania are o alta fata in repriza a doua

Min. 71: Romania incearca un nou contraatac, dar pasa lui Tanase este imprecisa si belgienii recupereaza.

Min. 68: SCHIMBARE: Stefan Radu intra in locul lui Latovlevici.

Min. 66: GOOOOOOOL ROMANIA!!!! Gabi Torje inscrie pentru 2-1 dintr-un penalty acordat la un hent al lui Vertonghen.

Min. 61: SCHIMBARE IN ECHIPA NOASTRA: Intra Luchin, iese Chiriches.

Min. 60: Si Marica isi incearca norocul cu un sut din interiorul careului, prins bine de acelasi Mignolet.

Min. 59: TRECEM DIN NOU PE LANGA GOL! Costin Lazar ii paseaza excelent lui Torje, dar sutul micutului mijlocas este respins in corner de Mignolet.

Min. 57: Chiriches se hazardeaza in ofensiva, mingea ajunge la Vertonghen, care suteaza mult peste poarta noastra.

Min. 53: "Tricolorii" arata mult mai bine in partea secunda. Bogdan Stancu ia o actiun pe cont propriu, intra in centru, insa prefera o centrare in locul sutului. Mingea prea lunga pentru Torje.

Min. 50: OCAZIE MARE PENTRU ROMANIA! Torje il dribleaza cu usurinta pe Vertonghen, centreaza in fata portii, de unde Marica trimite alaturi.

Min. 48: Prima ocazie a mitanului secund le apartine belgienilor. Defour primeste bine la marginea careului mare, dar suteaza mult peste buturile lui Tatarusanu.

Min. 46: A INCEPUT PARTEA A DOUA!

SCHIMBARI IN ECHIPA ROMANIEI: Torje, Bogdan Stancu, Lazar, Bourceanu, Tanase si Goian au intrat pe teren. Au iesit Maxim, Nistor, Gaman, Chipciu, Pintilii si Grozav.

Min. 45+1: Pauza pe National Arena. Romania si Belgia sunt la egalitate, 1-1.

Min. 45: Un minut suplimentar pentru prima repriza.

Min. 45: Apararea noastra e depasita la actiunea lui Vertonghen, insa sutul lui Benteke trece mult peste poarta lui Tatarusanu.

Min. 44: Finalul de repriza se desfasoara dupa acelasi scenariu: belgienii paseaza, in timp ce oamenii lui Piturca resping eroic.

Min. 43: Interventii foarte bune ale lui Chiriches, in careu, in fata lui Mertens.

Min. 41: Maxim il depaseste excelent pe Fellaini. Pacat ca in afara terenului.

Min. 38: Chiriches se complica inutil in banda dreapta, paseaza gresit si pierdem foarte usor posesia.

Min. 35: Oaspetii puteau trece din nou in avantaj, dar Mertens nu prinde cadrul portii cu un sut din interiorul careului.

Min. 32: GOOOOOL ROMANIA!!! Nistor il vede excelent pe Maxim, iar fotbalistul Pandurilor restabileste egalitatea cu un sut superb de la 16 metri. Ciuleandra rasuna in boxe!

Min. 31: Jocul curge intr-o singura directie. Din pacate pentru noi, spre poarta lui Tatarusanu.

Min. 27: Ratam o sansa buna de contraatac. Mingea se intoarce in posesia belgienilor dupa o greseala a lui Maxim.

Min. 24: Replica Romaniei se lasa asteptata, in timp ce belgienii preseaza in continuare.

Min. 23: GOL BELGIA! Benteke profita de-o respingere eronata a lui Gardos si il invinge pe Tatarusanu cu un sut pe jos, din interiorul careului.

Min. 20: Vertonghen arunca lung de la margine, Gaman il depaseste in saritura pe Benteke si indeparteaza pericolul.

Min. 17: A doua ocazie de gol a belgienilor! Mertens suteaza bine la coltul lung, dar bara il salveaza pe Tatarusanu. Scapam cu fata curata.

Min. 13: Marica pleaca pe contraatac, dar este intampinat bine de Van Buyten si nu reuseste mai mult de-o centrare pe directia goalkeeperului belgian, care retine fara probleme.

Min. 10: Presing foarte bun al oaspetilor. Nu reusim sa iesim din propria jumatate.

Min. 7: Prima noastra prezenta in ofensiva. Grozav se descurca bine in banda, dar centreaza direct in bratele lui Mignolet.

Min. 6: Belgienii controleaza jocul. Ai nostri nu-si gasesc ritmul.

Min. 5: Nistor recupereaza bine, dar ratam contraatacul dupa ce Chipciu scapa mingea in aut.

Min. 4: Prima ocazie a belginilor. Tatarusanu respinge foarte bine in corner sutul lui De Bruyne.

Min. 3: Chipciu primeste bine de la Maxim, insa pasa sa pentru Grozav este mult prea tare.

Min. 2: Romania are primul atac, dar pasa in adancime a lui Gaman ajunge in bratele portarului Mignolet.

Min. 1: Dupa patru minute de de intarziere, putem vorbi de startul meciului. A INCEPUT PARTIDA! Belgienii au lovitura de start

21:02 | Se amana startul meciului. Plasa portii lui Tatarusanu este rupta.

20:57 | Imnul Romaniei

20:56 | Se intoneaza imnul de stat al Belgiei

20:55 | Cele doua echipe intra pe teren.

20:54 | De cate ori vom auzi astazi Ciuleandra?

20:52 | Lumea continua sa vina la stadion. FRF asteapta undeva la 6000 de fani pentru aceasta partida.

20:44 | In primul unsprezece al Romaniei, regasim sase jucatori de la Steaua si un total de zece fotbalisti din Liga I. Marica este singurul stranier.

20:41 | Cu aproximativ 20 de minute inainte de startul meciului, pe National Arena sunt aproximativ 4000 de spectatori.

20:39 | Bun gasit, prieteni, la o noua partida a nationalei Romaniei!

Gerrard are ghete speciale la meciul 100 pentru Anglia... VIDEO! Ibrahimovic a inscris 4 goluri in poarta Angliei! Ultimul dintr-o "foarfeca" senzationala de la 25 de m...