VIDEO Brazilia - Coreea de Nord 2-1/ Victorie cu truda

Brazilia s-a chinuit serios o repriza pentru strapunge defensiva nord-coreeniilor, calificati la un turneu final dupa 44 de ani. Abia in partea a doua, cand au renuntat la individualism, Selecao a izbutit sa accelereze si sa se desprinda: Maicon (55) si Elano (73) au marcat punctele Braziliei. Coreenii au inscris golul de onoare in minutul 87.

Brazilienii au iesit mult mai hotarati de la vestiare si au luat cu asalt careul asiaticilor. Primul care a strapuns reduta nord-coreeana a fost Maicon, care a patrund senzational pe dreapta inscriind dintr-un unghi foarte mic. Elano a majorat scorul la 2-0, in minutul 73, dupa o serie de ratari ale asiaticilor, care au fost recompensati in penultimul minut de joc cu un gol, marcat Ji Yun Nam.