Antena Căutare

Ciech Soda România va lansa o propunere pentru construirea unei noi centrale termice la Râmnicu Vâlcea cu parteneri locali

Ciech Soda România, singurul producător de sodă calcinată din ţară, a anunţat vineri că a pregătit o ofertă pentru Consiliul Judeţean Vâlcea, CET Govora şi alţi parteneri locali, pentru a construi împreună o nouă centrală termică la Râmnicu Vâlcea.

Fabrica de sodă se află momentan în stand-by după suspendarea aprovizonării cu abur de către CET Govora, însă compania precizează că va continua demersurile pentru a găsi o soluţie sustenabilă pentru livrările de abur industrial.

”Întreaga comunitate poate beneficia de o astfel de cooperare, dacă toate părţile vor ajunge la acordul dorit. Totuşi, în cazul eşecului negocierilor, Ciech analizează alte câteva opţiuni disponibile în circumstanţele actuale, cum ar fi construirea propriei surse de abur sau menţinerea producţiei în standby pe termen lung”, arată compania într-un comunicat.

O nouă rundă de întâlniri va avea loc luni, 28 octombrie, între reprezentanţi ai Ciech şi ai Consiliului Judeţean pentru a discuta opţiunile unei centrale în cogenerare, care să fie sprijinită şi de autorităţi.

”Compania consideră că o cooperare cu autorităţile publice şi cu ceilalţi agenţi economici de pe platforma chimică va fi benefică pentru întreaga comunitate”, mai arată comunicatul.

Articolul continuă după reclamă

Totuşi, în cazul în care acest scenariu nu va beneficia de sprijin, Ciech Soda România ia în calcul varianta unui proiect propriu adaptat doar la necesităţile sale, iar o astfel de opţiune este în prezent în curs de analizare.

“Centrala în cogenerare are mai multe avantaje, printre care eficienţa energetică, un impact redus asupra mediului şi nu în ultimul rând faptul că poate răspunde nevoilor mai multor jucători industriali. Înainte de toate, ea trebuie să asigure livrarea de abur la un nivel optim, ceea ce înseamnă să îndeplinească anumite condiţii. În acest moment luăm în calcul diferite opţiuni. Desigur, în varianta unui parteneriat cu autorităţile şi ceilalţi actori economici ar putea fi rezolvată şi problema înlocuirii vechiului CET Govora, care este neperformant, însă acest lucru nu mai depinde de noi. Aburul de care are nevoie fabrica noastră este totodată un capital important în businessul cu energie în cogenerare de înaltă eficienţă şi putem constata că există interes şi din partea altor investitori care au început să ne bată la uşă”, a declarat Witold Urbanowski, directorul general al Ciech Soda România.

Fabrica de sodă este unul dintre cei mai mari consumatori de abur industrial din zonă, în condiţiile în care, înainte de a intra în stand-by, achiziţiona aproape 60% din energia termică (abur) produsă de CET Govora.

”Cum aburul reprezintă baza de funcţionare într-o centrală în cogenerare, un astfel de proiect va trebui să întrunească toate condiţiile tehnice pentru livrarea de abur cât mai eficient posibil”, spun reprezentanţii companiei.

Compania are unităţi proprii sau în colaborare cu parteneri locali în alte ţări ale grupului, precum Polonia sau Germania. O centrală nouă, foarte eficientă, ar putea asigura continuarea alimentării cu energie, la parametri optimi şi la un cost corect, nu doar pentru unul, ci pentru toţi operatorii de pe platforma chimică din Vâlcea.

Începând cu 18 septembrie, Ciech Soda România a fost nevoită să oprească activitatea şi să intre în stand-by, după ce alimentarea cu abur industrial a fabricii a fost suspendată în urma denunţării unilaterale a contractului de către unicul său furnizor, CET Govora.

”Iar noile condiţii solicitate de CET fac imposibilă continuarea activităţii la unitatea locală a CIECH. Unul dintre cei mai mari investitori polonezi din România, Ciech a înregistrat deja pierderi totale de peste 500 milioane lei în România, de când a preluat Uzinele Sodice Govora în 2006”, adaugă ei.

Singurul producător de sodă calcinată din ţară, Ciech Soda România este a doua cea mai mare companie privată în ceea ce priveşte veniturile şi al cincilea cel mai mare angajator privat din Vâlcea. Potrivit unui raport EY lansat în 16 septembrie, operaţiunile companiei susţineau, în total, la nivelul anului 2018, peste 4.400 de locuri de muncă. De asemenea, contribuie cu 445 milioane lei valoare adăugată la PIB-ul României.

Grupul Ciech, acţionarul majoritar al CSR, este un holding internaţional din industria chimică cu o prezenţă în peste 100 de ţări şi venituri în 2018 echivalente cu 1 miliard dolari. În 2014, majoritatea acţiunilor Ciech au fost achiziţionate de KI Chemistry, societate care aparţine de cea mai mare firmă de investiţii private poloneză, Kulczyk Investments.

Ciech Soda România, companie a Grupului Ciech, produce sodă calcinată şi silicat de sodiu şi a preluat Uzinele Sodice Govora în 2006.

Sursa : news.ro

Delgaz Grid, din Grupul E.ON, anunţă că a depistat peste 2.500 de cazuri de consum fraudulos de energie şi gaze. Pierder... Consiliul Concurenţei analizează preluarea Comoserv de către SNEF...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Citește și
(P) Publyo: Eficiență operațională și protecția bugetelor în Digital PR
(P) Publyo: Eficiență operațională și protecția bugetelor în Digital PR
Câtă cafea este prea multă? Nutriționiștii împărtășesc cantitatea ideală pentru o sănătate mai bună
Câtă cafea este prea multă? Nutriționiștii împărtășesc cantitatea ideală pentru o sănătate mai bună Catine.ro
România a intrat în recesiune tehnică. Ce a declarat premierul Ilie Bolojan despre această situație
România a intrat în recesiune tehnică. Ce a declarat premierul Ilie Bolojan despre această situație
Artistul RBD care a fost internat într-o clinică de reabilitare. Despre cine este vorba și ce s-a întâmplat
Artistul RBD care a fost internat într-o clinică de reabilitare. Despre cine este vorba și ce s-a întâmplat Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Aleksandar Vučić se așteaptă la cel mai rău scenariu posibil din cauza războiului din Ucraina: „Cu toții știți despre ce vorbesc”
Aleksandar Vučić se așteaptă la cel mai rău scenariu posibil din cauza războiului din Ucraina: „Cu toții... Libertatea.ro
Laurențiu Reghecampf și Corina Caciuc se pregătesc de marele eveniment: „Lucrurile trebuie făcute la timpul lor”
Laurențiu Reghecampf și Corina Caciuc se pregătesc de marele eveniment: „Lucrurile trebuie făcute la timpul lor” AntenaSport
Cătălin Botezatu, primele declarații după ce a fost jefuit la Londra. Creatorul de modă a rămas fără un ceas în valoare de două milioane de lire sterline:
Cătălin Botezatu, primele declarații după ce a fost jefuit la Londra. Creatorul de modă a rămas fără un ceas... Elle
Adriana Bahmuțeanu, apariție rară alături de fostul său cumnat! Asemănarea dintre el și Silviu Prigoană este izbitoare
Adriana Bahmuțeanu, apariție rară alături de fostul său cumnat! Asemănarea dintre el și Silviu Prigoană este... Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Salată de cartofi cu ceapă roșie și maioneză vegetală, pentru o masă de post
Salată de cartofi cu ceapă roșie și maioneză vegetală, pentru o masă de post HelloTaste.ro
Femeia care a zburat fără bilet din SUA până la Paris a călătorit clandestin încă o dată, la Milano. Cum a reușit să urce în avion
Femeia care a zburat fără bilet din SUA până la Paris a călătorit clandestin încă o dată, la Milano. Cum a... Antena3.ro
Samsung a dezvăluit seria Galaxy S26. Cât costă noile smartphone-uri
Samsung a dezvăluit seria Galaxy S26. Cât costă noile smartphone-uri useit
Laura Cosoi, confesiune emoționantă despre pierderea părinților! „Prea puțin timp în care să plâng!”
Laura Cosoi, confesiune emoționantă despre pierderea părinților! „Prea puțin timp în care să plâng!” BZI
Soțul Ioanei Băsescu, notara Nordis, a pierdut cu dezvoltatorul imobiliar procesul în care cerea despăgubiri de… 5.000 de lei
Soțul Ioanei Băsescu, notara Nordis, a pierdut cu dezvoltatorul imobiliar procesul în care cerea despăgubiri... Jurnalul
Iulia Albu și Mike, apariție surpriză la un eveniment monden. Relația lor ridică semne de întrebare. Formează din nou un cuplu?
Iulia Albu și Mike, apariție surpriză la un eveniment monden. Relația lor ridică semne de întrebare. Formează... Kudika
Pensionarii care primesc diferențe restante. Cum verifici dacă ești pe listă și când intră banii
Pensionarii care primesc diferențe restante. Cum verifici dacă ești pe listă și când intră banii Redactia.ro
Vremea de mâine 28 februarie. Se încălzește în cea mai mare parte a țării. Maxime, între 5 şi 16 grade
Vremea de mâine 28 februarie. Se încălzește în cea mai mare parte a țării. Maxime, între 5 şi 16 grade Observator
Ce provoacă presiunea în spatele ochilor. Cum apare acest simptom ocular
Ce provoacă presiunea în spatele ochilor. Cum apare acest simptom ocular MediCOOL
Penne cu pui și ciuperci în sos cremos. Un preparat simplu și hrănitor
Penne cu pui și ciuperci în sos cremos. Un preparat simplu și hrănitor HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Cum să gestionezi factorii declanșatori emoționali în 5 pași
Cum să gestionezi factorii declanșatori emoționali în 5 pași DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Aplicația Anului pe iPhone. Cum funcționează Tiimo și la ce ajută
Aplicația Anului pe iPhone. Cum funcționează Tiimo și la ce ajută UseIT
Cușcuș cu ciuperci sotate și mazăre. Rețetă simplă pentru un prânz savuros, de post
Cușcuș cu ciuperci sotate și mazăre. Rețetă simplă pentru un prânz savuros, de post Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x