Antena Căutare

Alegeri locale 2012: Primele reactii ale invingatorilor si invinsilor

Principale partide implicate in alegeri au avut reactii diferite la aflarea rezultatelor. Marii castigatori, reprezentantii USL, au avut o bucurie retinuta si si-au exprimat chiar surpriza pentru o parte dintre rezultatele obtinute. De partea cealalta, cea mai mare parte dintre liderii PDL a refuzat sa comenteze infrangerea sau au incercat sa atenueze esecul prin declaratii linistitoare.

Presedinte Romaniei, Traian Basescu, a declarat ieri ca alegerile vor fi un test major pentru cei care au condus tara in timp de criza. Astazi, seful statului a fost intrebat de jurnalisti daca se astepta la "asemenea rezultate" la alegerile locale. "Fereasca Dumnezeu de mai rau!", a raspuns Basescu razand.

"Va multumesc! Ati demonstrat ca se poate! Sunt mandru de voi! Va voi arata cat de mult inseamna pentru mine voturile voastre. Voi continua toate proiectele incepute si voi initia multe altele, noi, care sa dezvolte Bucurestiul, sa-l apropie cu pasi repezi de anii in care traim", a spus aseara Sorin Oprescu, ramas pentru al doilea mandat consecutiv la Primaria Capitalei.

"Il felicit pe domnul Sorin Oprescu pentru castigarea celui de-al doilea mandat.Din punctul meu de vedere am scos un scor onorabil, la fel si partidul in conjunctura in care s-au desfasurat alegerile. De vina au fost criza si recesiunea, care au dat buzna peste noi", a zis contracandidatul Silviu Prigoana, explicand motivele infrangerii sale. A fost de altfel, unul dintre putinii candidati ai PDL care si-a recunoscut infrangerea si si-a felicitat adversarul.

"In 2008 dumneavoastra m-ati adus la Primarie. Va jur ca in urmatorii patru ani tot langa dumneavoastra voi sta", a spus Cristian Popescu Piedone, care a obtinut peste 80% din voturi la Primaria Sectorului 4, unul dintre cele mai clare scoruri la aceste alegeri.

Articolul continuă după reclamă

"Multumesc tututor celor care m-au sustinut, mai ales ca nu toata lumea a crezut in victoria mea", a spus Robert Negoita. "Robert, nici eu nu credeam. Dar de la un moment dat am inceput sa cred", a replicat mai in gluma mai in serios premierul Victor Ponta, care l-a felicitat pe noul primar al Sectorului 3.

"Va multumesc tuturor pentru mesajele de felicitare. Va asigur de toata pretuirea mea!", a spus Lia Olguta Vasilescu pe pagina de Facebook. "Vreau pur si simplu sa numar pentru ca nu vreau sa patesc ca Mircea Geoana, sa desfacem mai intai sampania chiar daca diferenta de voturi este mare", a marturist noul primar al Craiovei.

"Am pierdut la o diferenta de 4 procente, adica 3-4 mii de voturi. Am pierdut pe mana mea. Am fost sustinut de un partid care nu are experienta in alegeri si nu are imagine. Rezultatul este totusi extraordinar. UNPR a realizat un scor foarte bun la Primarie. Plec cu regretul ca nu am facut mai mult", a spus Antonie Solomon, fostul primar al Craiovei.

"Voi continua toate programele si politicile pe care le-am facut pana acum pentru ca procentul de 65% obtinut imi confirma faptul ca am avut dreptate", a spus Radu Mazare, care si-a adjudecat al patrulea mandat la Primaria Constanta.

"Se pare ca am castigat mai mult decat ne asteptam la aceste alegeri locale", a marturisit Liviu Dragnea, sef de campania al USL.

"Este o consecinta a evenimentelor care s-au petrecut in ultimele sase luni. Nu ma asteptam sa pierdem la Sectorul 3", a declarat Cristian Boureanu, unul dintre putinii PDL-isti care au recunoscut cu greu infrangerea.

In schimb majoritatea reactiilor venite din partea PDL au fost de asteptare a rezultatelor finale. "Asteptam rezultatul final al votului. Cel mai bun sondaj este consemnarea procesului verbal al rezultatului. Am incredere si vom respecta decizia clujenilor", a spus presedintele PDL, Emil Boc, care spera sa castige Primaria Clujului.

Adrian Videanu, seful de campanie al PDL, a refuzat sa recunoasca infrangerea si a prezentat rezultate din cateva judete obtinute prin numaratoarea paralela. Mari invinsi la sectoarele 3, respectiv4, Liviu Negoita si Sulfina Barbu, nu au avut nici o reactie.

Din alt film vine insa Theodor Paleologu, candidatul PDL la primaria Sectorului 1. Pe pagina sa de Facebook el l-a felicitat pe candidatul independent Nicusor Dan pentru scorul bun obtinut si pe alegatori pentru prezenta mare la vot. Paleologu este insa mai preocupat de rezultatele alegerilor legislative din Franta pentru care a facut o postare analiza foarte pertinenta.

Foto: Facebook

VIDEO! Vezi ce gafa a facut Traian Basescu la intalnirea cu Printul Charles!... Alegeri Bucuresti 2008 - 2012. Comparatie. Ce s-a schimbat in patru ani?...
Google News A1Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
Ce i-ar fi șoptit Donald Trump lui Brigitte Macron la ureche. Momentul a devenit rapid viral pe rețelele de socializare
Ce i-ar fi șoptit Donald Trump lui Brigitte Macron la ureche. Momentul a devenit rapid viral pe rețelele de...
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
Ce a spus Zelenski despre România în Consiliului European:
Ce a spus Zelenski despre România în Consiliului European: "Vreau să..."
Hande Erçel a participat la Cannes. Ce ținută a purtat vedeta pe covorul roșu
Hande Erçel a participat la Cannes. Ce ținută a purtat vedeta pe covorul roșu Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Au primit “interzis”! Afacere de milioane de euro între Ion Ţiriac şi Nadia Comăneci: “Nu e legal”
Au primit “interzis”! Afacere de milioane de euro între Ion Ţiriac şi Nadia Comăneci: “Nu e... AntenaSport
Nadia Comăneci, anunț despre soțul ei, Bart Conner, după 30 de ani de căsnicie. Ce a dezvăluit legendara sportivă după ce a fost celebrată la 50 de ani de la prima notă de 10 din istoria gimnasticii olimpice: „Mă emoționez…”
Nadia Comăneci, anunț despre soțul ei, Bart Conner, după 30 de ani de căsnicie. Ce a dezvăluit legendara... Elle
Cât costă cinci nopți de cazare la hotelul din Brașov la care se află Gabriela Cristea. Nu e deloc ieftin
Cât costă cinci nopți de cazare la hotelul din Brașov la care se află Gabriela Cristea. Nu e deloc ieftin Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros HelloTaste.ro
Ce a găsit Metrorex în patru trenuri, pe care le-a retras temporar din circulație. Anunțul companiei pentru călători
Ce a găsit Metrorex în patru trenuri, pe care le-a retras temporar din circulație. Anunțul companiei pentru... Antena3.ro
Modelele iPhone care au fost compromise de o breșă de securitate. Ce smartphone-uri se află pe listă
Modelele iPhone care au fost compromise de o breșă de securitate. Ce smartphone-uri se află pe listă useit
Răsturnare de situație! PSD a strâns voturile pentru investirea unui guvern condus de Grindeanu!
Răsturnare de situație! PSD a strâns voturile pentru investirea unui guvern condus de Grindeanu! BZI
Operațiunea „Case pentru șmecheri”: Cum iei o vilă la preț de garsonieră
Operațiunea „Case pentru șmecheri”: Cum iei o vilă la preț de garsonieră Jurnalul
De la 1 iulie 2026 se scumpește shopping-ul online din afara UE. Cât plătești în plus pe comenzile de la platformele chinezești
De la 1 iulie 2026 se scumpește shopping-ul online din afara UE. Cât plătești în plus pe comenzile de la... Kudika
Pilotul a plâns când a înțeles de ce păsările nu-l lăsau în pace
Pilotul a plâns când a înțeles de ce păsările nu-l lăsau în pace Redactia.ro
Se schimbă vremea după 30 iunie: temperaturile scad și revin ploile, vijeliile și grindina
Se schimbă vremea după 30 iunie: temperaturile scad și revin ploile, vijeliile și grindina Observator
Mamă la 40 de ani. Provocările fertilității când amânăm prea mult timp o sarcină
Mamă la 40 de ani. Provocările fertilității când amânăm prea mult timp o sarcină MediCOOL
Antena 1 | V2
Antena 1 | V2 HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Parenting după divorț – Cum să menții stabilitatea emoțională a copilului
Parenting după divorț – Cum să menții stabilitatea emoțională a copilului DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale UseIT
Antena 1 | Show
Antena 1 | Show Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x