Dinamo si Rapid voi juca finala Cupei Romaniei

Desi a pierdut returul semifinalelor Cupei Romaniei cu Gaz Metan Medias, scor 1-2, Dinamo a reusit sa se califice in ultimul act al competitiei, gratie golului marcat in deplasare. In tur, "cainii" s-au impus cu 1-0.

Gazdele au deschis scorul prin Markovici, in minutul 8, Dorel Stoica a restabilit egalitatea in minutul 58, iar Issa Ba a inchis tabela in minutul 80.

Cum s-au marcat golurile:

1-0: Markovici a inscris cu o lovitura cu capul, dupa o centrare a lui Petre.

1-1: Stoica a trimis mingea in plasa din aproximativ cinci metri, dupa o respingere in fata a lui Plesca.

2-1: Issa Ba a inscris al doilea gol al echipei din Medias, cu o foarfeca laterala, dupa o centrare a lui Petre

Mediasul a ratat si o lovitura de la 11 metri prin Bawab, in minutul 6

Gaz Metan Medias:
Plesca - Frasinescu, Muth (Nicandro '68), Markovici, Buzean - Todea, Issa Ba - Munteanu (D. Roman '60), Bawab, C. Petre - Vitinho. Antrenor: Cristian Pustai.

Dinamo: Balgradean - Scarlatache, Grigore, Moti, Pulhac - Rus (Tucudean '46, Luchin '83), D. Stoica, Kone, Munteanu - Alexe (Curtean '64), Niculae. Antrenor: Dario Bonetti.

Dinamo si Rapid vor disputa finala cupei dupa mai bine de un deceniu. Rapid a cistigat atunci, 2-1, prin golurile lui Maldarasanu si Pancu. Danciulescu a punctat pentru alb-rosii.

Finala Rapid - Dinamo se va disputa pe 23 mai, pe stadionul National Arena.

Romania, urcare de opt pozitii in ierarhia FIFA... Cristiano Ronaldo si-a egalat recordul de goluri marcate in Primera Division...