Lazio - AS Roma 2-1/ Klose aduce victoria lazialilor in minutul 90+3

Fara succes in fata rivalilor de la AS Roma in ultimele cinci partide, Klose a demonstrat inca o data ca nemtii lupta pana ce autocarul pleaca de la stadion si a adus victoria pentru Lazio in ultimele secunde ale derby-ul capitolin, scor 2-1. Stefan Radu a inceput partida ca titular, insa a fost schimbat la pauza cu Lulic, din cauza unei accidentari.

Prima repriza a apartinut oaspetilor, care au controlat fara probleme jocul la mijlocul terenului. Elevii lui Luis Enrique au resusit deschiderea scorului dupa 8 minute, prin proaspatul international italian, Osvaldo. Fostul jucator al lui Espanyol a dejucat pasul gresit la offside al lazialilor si a marcat cu un sut pe langa Marchetti, la o pasa a lui Pjanic.

Pana la pauza romanii se puteau desprinde in mai multe randuri la 2-0, insa Osvaldo si Perrota au ratat incredibil. Singura ocazie a gazdelor din prima repriza i-a apartinut lui Klose care a tras pe langa poarta.

Debutul reprizei secunde avea sa consemne un moment foarte important in desfasurarea jocului. Mijlocasul lui Lazio, Brocchi, a scapat singur spre poarta, Simon Kjær l-a agatat, iar arbitrul a acordat lovitura de la 11 metri si cartonas rosu pentru fundasul roman.

Hernanes a executat penalty-ul fara probleme si din acel moment Lazio avea sa puna stapanire pe joc. Lazialii au presat in continuu poarta lui Stekelenburg, avand cateva ocazii uriase printre care si doua bare (Klose si Cisse.) Roma putea sa dea lovitura pe contraatac, insa Juan Angel s-a pierdut cu firea in fata portii.

Cand nimeni nu se mai astepta, noul intrat Matuzalem a pasat din prima peste defensiva romana, Klose a preluat si a inscris cu un sut sec pe jos, aruncand tribunele in aer.

Lazio (4-3-1-2): Marchetti, Konko, Andrè Dias, Biava, Radu (46' Lulic), Gonzalez (60' st Mauri), Ledesma, Brocchi (75' st Matuzalem), Hernanes, Cisse, Klose

Roma (4-3-1-2): Stekelenburg, Rosi (38' Cassetti), Kjaer, Heinze, Josè Angel, Perrotta (53' Burdisso), De Rossi, Gago, Pjanic, Bojan (73' Pizarro), Osvaldo

20 Cesena 6 0 2 4 2 - 7 -5 2

Otelul - Astra 1-1 / Sumudica ramane neinvins... Gigi Becali se ia de Florin Costea: "E mortaciune"...