US Open 2018! ”Sferturi” nebune la New York: campioana din 2017, eliminată. Nadal și Thiem, meci de aproape 5 ore

US Open 2018 continuă să producă surprize uriașe și în faza sferturilor de finală. După bombele din optimi, atunci când Sharapova a fost eliminată, ziua de marți a debutat cu un nou șoc: Sloane Stephens (favorită 3), campioana en-titre, a fost eliminată de locul 19 WTA, Anastasija Sevastova.

US Open 2018 continuă să producă surprize uriașe și în faza sferturilor de finală. După bombele din optimi, atunci când Sharapova a fost eliminată, ziua de marți a debutat cu un nou șoc: Sloane Stephens (favorită 3), campioana en-titre, a fost eliminată de locul 19 WTA, Anastasija Sevastova.

Anastasija Sevastova - Sloane Stephens 6-2, 6-3
După o oră și 25 de minute, americanca Sloane Stephens, numărul 3 mondial și deținătoarea trofeului la US Open, a fost eliminată în sferturi de letona Anastasija Sevastova, loc 19 WTA, scor 6-2, 6-3. Letona Sevastova este la prima semifinală de Grand Slam din carieră și o va înfrunta în această fază a competiției pe Serena Williams.

Serena Williams - Karolina Pliskova 6-4, 6-3
Nici al doilea sfert de marți nu a avut istoric. Serena Williams (26 WTA) și-a luat revanșa în fața Karolinei Pliskova (8 WTA) în fața căreia pierde în semifinalele din 2016. După o oră și 27 de minute, legenda americană s-a impus cu 6-4, 6-3. Serena Williams s-a calificat în semifinale la US Open pentru a 12-a oară.

Mult mai disputate au fost primele două sferturi de pe tabloul băieților. Juan-Martin Del Potro și Rafael Nadal au ajuns în careul de ași după meciuri care au cumulat peste 8 ore.

Juan-Martin Del Potro - John Isner 6-7, 6-3, 7-6, 6-2
Giganții tenisului mondial, locul 3 și locul 11 ATP, au început tare meciul, iar americanul câștiga primul set. A urmat apoi revenirea lui Delpo, cel care și-a impus jocul și s-a impus cu 3-1 la seturi după 3 ore și 29 de minute de joc. Urmează Rafa!

Del Potro va juca la New York a doua sa semifinală de Mare Șlem din acest an, după cea de la Roland Garros, în timp ce la Wimbledon s-a oprit în sferturi, învins de fiecare dată de Rafael Nadal. În sezonul trecut, la Flushing Meadows, tot Nadal l-a învins pe argentinian în semifinale, cu 4-6, 6-0, 6-3, 6-2, iar apoi a câştigat al treilea său titlu la US Open. Del Potro a câştigat singurul său titlu de Mare Şlem chiar la Flushing Meadows, în 2009.

Rafael Nadal - Dominic Thiem 0-6, 6-4, 7-5, 6-7, 7-6
Reeditarea finalei de la Roland Garros a adus spectatorilor un meci de 5 stele, întins pe durata a aproape 5 ore (4 ore și 49 de minute). Deși a pierdut la numărul de game-uri câștigate, 28 la 26, Rafa Nadal s-a impus în momentele cheie și a ajuns în careul de ași de la New York, acolo unde îl așteaptă un alt meci infernal cu Del Potro.

CFR Cluj continuă să bată record după record! Un nume uriaș, OUT de la echipă după 2 săptămâni... Revista presei sportive, 05.09.2018: România - Muntenegru, fără cel mai important jucător; Barcelona a mai ”rezolvat” do...