Meteorologii au emis cod galben de precipitații de astăzi până mâine la ora 11, în aproape toată țara. Pe lângă ploi în estul și sud-estul Transilvaniei precipitațiile vor fi și sub formă de lapoviță și...
Astăzi veţi putea admira ploile, norii, iar pe crestele montane lapoviţa şi ninsoarea. Valorile termice vor scădea foarte mult, iar vremea va deveni din nou rece.
Administrația Națională de Meteorologie a emis luni după-amiază o informare meteorologică de răcire a vremii, precipitații, în general moderate cantitativ, ninsori consistente la munte și intensificări ale vântului, valabilă începând de marți, 22 martie, ora 9,00, până joi, 24 martie, la ora 18,00
Marti, 22.03.2016, 07:33
Săptămâna începe cu dreptul în ceea ce priveşte creşterea temperaturilor. Ploile vor continua în vest, în centru şi nord, iar în zona montană vor fi precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare.
Valorile termice vor fi în creştere faţă de ziua precedentă, îndeosebi în regiunile sudice. Astfel, temperaturile maxime se vor situa între 6 grade în nordul Moldovei şi 19 grade în Lunca Dunării, informează Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).
Duminica, 20.03.2016, 19:44
Astăzi, cerul va fi temporar noros. Se vor semnala precipitaţii în general slabe, sub formă de ninsoare în zona montană şi mixte, local în nord, est şi centru, iar seara şi noaptea, izolat în partea de sud-est a teritoriului. În rest vor fi posibile doar cu totul izolat precipitaţii neînsemnate cantitativ.
Sambata, 19.03.2016, 09:12
Sâmbătă, cerul va fi temporar noros. Se vor semnala precipitaţii în general slabe, sub formă de ninsoare în zona montană şi mixte, local în nord, est şi centru, iar seara şi noaptea, izolat în partea de sud-est a teritoriului.
Vineri, 18.03.2016, 17:23
Flavia Mihăşan, vecina sexy de la Neatza, ne prezintă rubrica meteo.
Vineri, 18 martie, maximele continuă să crească, astfel că valorile termice depăşesc mediile climatologice specifice perioadei în mare parte a ţării. Temperaturile maxime pornesc aşadar de la 8 grade şi se opresc la 16 grade. Cerul va fi variabil, mai mult senin. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări pe crestele montane şi în regiunile sudice.
Joi, 17.03.2016, 17:45
Flavia Mihăşan, vecina sexy de la Neatza, ne prezintă rubrica meteo.
O nouă zi friguroasă, cu temperaturi de până la 7 grade Celsius. Ne așteaptă o altă zi friguroasă de martie, o zi cu valori termice neprietenoase.
Miercuri, 16.03.2016, 08:57
Ne așteaptă o altă zi friguroasă de martie, o zi cu valori termice neprietenoase. Maximele nu vor depăși 7 grade Celsius, iar la munte își vor face apariția precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare.
Meteorologii anunţă începând de marţi dimineaţă vreme rece, brumă şi ninsori. Avertizarea este valabilă de marţi dimineaţă de la ora 06:00 până vineri la aceeaşi oră.
Marţi, vremea va fi închisă, lapoviţa şi ninsorile îşi vor face apariţia la deal, în nord şi centru, iar în restul ţării vor predomina ploile.
Luni, 14.03.2016, 19:11
Vremea va fi în general închisă, cu valori termice ce se vor situa în jurul celor caracteristice acestei perioade.
A venit primăvara şi nu mai este mult până la Paşte. Mulţi dintre noi vor pleca în vacanţă în Bucovina, Maramureş, în staţiunile de pe litoral sau pe Valea Prahovei de sărbătorile de Paşte, mai ales că sărbătoarea coincide cu ziua de 1 Mai. Cum va fi vremea de Paşte 2016? Meteorologii anunţat date estimative privind prognoza meteo pentru Paşte 2016
Duminica, 13.03.2016, 19:30
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, duminică, Cod Galben de vânt puternic pentru București și județele Ilfov, Giurgiu, Teleorman, Buzău, Brăila, Tulcea, Ialomița, Constanța, Călărași, Prahova, Dâmbovița, Galați și Vrancea, valabilă în intervalul: 13 martie, ora 21,00 - 14 martie, ora 14,00
Duminica, 13.03.2016, 11:11
Temperatura aerului va continua sã scadã ușor în majoritatea regiunilor din țară, astfel cã valorile diurne se vor încadra, în general, în limitele normale ale perioadei, iar temperaturile nocturne vor rãmâne mai ridicate decât mediile multianuale specifice acestei date.
Vineri, 11.03.2016, 08:34
Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis o atenţionare cod portocaliu de inundaţii pe Dunăre, care a intrat în vigoare joi la ora 06.00 şi este valabilă până în data de 18 martie, la ora 18:00
Joi, 10.03.2016, 16:29
Astăzi vom avea o zi mohorâtă.
Joi, 10.03.2016, 09:21
Cerul va fi acoperit de nori și astăzi, iar vremea va fi închisă pe aproape tot teritoriul țării. Cantițățile de apă vor depăși 20 de litri pe metru pătrat, iar soarele își va face apariția abia la începutul săptămânii viitoare.
Joi, va ploua pe arii extinse în Banat, Oltenia şi vestul Munteniei, unde se vor cumula peste 15...20 l/mp, iar în celelalte regiuni vor fi ploi locale, în general slabe, informează Angenţia Naţională de Meteorologie
Miercuri, 09.03.2016, 16:25
Deși valorile termice vor marca o scădere, vremea va fi ușor mai caldă decât în mod normal la începutul lunii martie.
Miercuri, cerul va fi mai mult noros, exceptând, în prima parte a zilei, vestul şi nord-vestul ţării, unde va fi variabil.
Miercuri, 09.03.2016, 08:13
Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare de ploi și intensificări ale vântului valabilă în intervalul 09 martie, ora 15.00 – 11 martie, ora 07.00
Marti, 08.03.2016, 17:12
Marți va ploua slab în nord-vestul, centrul și nordul țării și pe arii mai restrânse în rest. Vântul este o constantă a zilei, iar maximele urcă pâna la 19 grade în ținuturile vestice.
Estimarea este realizată folosind produsele numerice ale Centrului European pentru prognoze pe medie durată (ECMWF) de la Reading, Anglia. Sunt prognozate temperaturile maxime şi minime, mediate pentru fiecare regiune a ţării şi adaptate local cu modele statistice şi sunt indicate perioadele cu probabilitatea cea mai ridicată de apariţie a precipitaţiilor
Luni, 07.03.2016, 13:00
Vremea va fi caldă, chiar deosebit de caldă pentru această dată, în estul, sudul şi parţial în centrul teritoriului, unde valorile termice vor continua să crească uşor.
Meteorologii ne aduc veşti rele despre vreme! Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, duminică, o informare meteorologică de ploi moderate cantitativ şi intensificări ale vântului
Duminica, 06.03.2016, 10:44
Fie vreme bună, fie vreme rea, orice prognoză ţi-ar spune pe Susana Almeida nu te poţi supăra! Prezentatoarea din Mexic face VALURI în rândul bărbaţilor la fiecare apariţie
Sambata, 05.03.2016, 22:02
Baba cu numărul 4 ne aduce vreme destul de închisă, mohorâtă și ploioasă. Soarele va fi prezent numai în unele zone ale țării, iar temperaturile vor marca o scădere. În zona montană înaltă vor predomina...
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, o informare de ploi moderate cantitativ, intensificări ale vântului și ninsori în zona montană înaltă, valabilă în toată țara, începând de vineri dimineață.
Joi, 03.03.2016, 10:46
Astăzi putem deschide larg ferestrele pentru că primăvara va aduce razele soarelui pe aproape tot teritoriul țării. Excepție va face Dobrogea, unde cerul va fi acoperit de nori și va ploua pe tot parcursul zilei, dar și zona montană, unde...
Florinela Georgescu, director executiv ANM, afirmă că în luna martie, valorile termice medii lunare ale aerului vor fi peste normalul perioadei în sud-estul țării. Potrivit ANM, luna aprilie ne va aduce temperaturi cu valori apropiate de mediile climatice în majoritatea regiunilor, iar luna mai doar în nordul țării temperaturile se vor situa sub limitele mediilor climatice.
Miercuri, 02.03.2016, 09:23
Florinela Georgescu, director executiv ANM, afirmă că în luna martie, valorile termice medii lunare ale aerului vor fi peste normalul perioadei în sud-estul țării. Potrivit ANM, luna aprilie ne va aduce temperaturi cu valori apropiate de mediile climatice în majoritatea regiunilor, iar luna mai doar în nordul țării temperaturile se vor situa sub limitele mediilor climatice.
Ieri, primăvara ne-a adus, ca mărțișor, valori termice ridicate, însă astăzi se va răci în aproape toată țara. În vest, centru și la munte vor fi înnorări, ploi, dar și lapoviță și ninsoare, în schimb, în est și în sud soarele va fi generos.
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, luni, o atenționare Cod Galben de inundații, valabilă de marți dimineață până miercuri la prânz în opt bazine hidrografice de pe raza a 10 județe din Transilvania și Muntenia
Marti, 01.03.2016, 09:47
Astăzi vor fi înnorări și precipitații în nord, vest, centru și la munte, iar cantitățile de apă vor depăși 15 l/mp.
După vremea închisă din weekend, astăzi vom fi întâmpinați, în special în sudul teritoriului, cu soare și cer senin. În partea de vest, în schimb, vor fi nori, ploi, dar și descărcări electrice. Vântul va sufla în general slab, cu intensificări în sudul Banatului, în centrul țării, dar și în zona montană.
Potrivit ANM, în prima lună de primăvară, temperatura medie lunară a aerului va avea valori peste mediile climatologice în sudul, sud-estul și local vestul țării, iar în celelalte regiuni valorile termice se vor situa, în general, în limite normale.
Duminica, 28.02.2016, 12:13
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o atentionare nowcasting de cod galben de ceaţă pentru orele următoare
Sambata, 27.02.2016, 09:33
Până la sfârşitul lunii vremea se va încălzi din nou, iar luni, când va fi cel mai cald, maximele vor atinge 19, poate chiar 20 de grade.
Vremea va fi, în general, mohorâtă, dar cu temperaturi ridicate ce vor atinge valori de 7-10 grade Celsius la nivelul întregii ţări.
Joi, 25.02.2016, 09:17
Vremea va fi, în general, mohorâtă, dar cu temperaturi ridicate ce vor atinge valori de 7-10 grade Celsius la nivelul întregii ţări.
Vremea va fi, în general, ploioasă. Miercuri, valorile termice vor fi mai scăzute față de intervalul anterior, dar se vor menține peste normalul perioadei în întreaga țară cu excepția zonelor de vest și nord.
Miercuri, 24.02.2016, 09:17
Vremea va fi, în general, ploioasă. Miercuri, valorile termice vor fi mai scăzute față de intervalul anterior, dar se vor menține peste normalul perioadei în întreaga țară cu excepția zonelor de vest și nord.
Vremea va fi, în general, ploioasă, dar cu temperaturi ridicate ce vor atinge valori de 14-21 grade Celsius la nivelul întregii ţări.
Meteorologii estimează, pentru următoarele două săptămâni, o vreme în general caldă, cu temperaturi maxime ce vor înregistra chiar şi 20 de grade Celsius. Prognoza meteo a fost realizată de ANM pentru intervalul 22 februarie- 7 martie.
Luni, 22.02.2016, 14:43
Săptămâna debutează cu vreme frumoasă , cu temperaturi mult mai ridicate decât regimul termic specific aceste perioade a anului.
Luni, 22.02.2016, 09:30
Vremea se va încălzi semnificativ faţă de intervalul precedent şi va deveni mult mai caldă decât în mod obişnuit.