Articole despre serie a

Serie A: AC Milan, la un punct de titlu. Vezi rezultatele inregistrate in etapa 35!

AC Milan mai are nevoie de un singur punct in ultimele trei etape pentru a-si trece in cont cel de-al 18-lea titlu din istorie.

Duminica, 01.05.2011, 00:00
Serie A: Fiorentina, remiza cu Juventus/ Catania - Lazio 1-4. Vezi rezultatele inregistrate in etapa 33!

Sansele lui Juventus de a prinde ultimul loc de Liga Campionilor s-au risipit la Firenze, dupa 0-0 cu formatia lui Adrian Mutu, intr-un meci contand pentru etapa a 33-a din Serie A

Duminica, 17.04.2011, 00:00
Serie A: Parma - Inter 2-0/ Inca un obiectiv aproape ratat

Campioana Inter a pierdut cu 2-0 in deplasarea de la Parma, rezultat in urma caruia echipa antrenata de Leondardo pierde contactul cu locul intai. Liderul AC Milan s-a impus, fara mari probleme cu 3-0, in fata Sampdoriei, pe San Siro, iar in acest moment distanta dintre cele doua rivale milaneze este de opt puncte.

Serie A: Mutu rateaza duelul cu AC Milan. Vezi rezultatele inregistrate in etapa 31!

Fiorentina a plecat cu un punct din deplasarea de la Cesena, formatia Viola fiind egalata in minutul 86 (disputa s-a incheiat 2-2). Adrian Mutu a fost titular la oaspeti, a primit un cartonas galben si nu va putea evolua contra Milanului in urmatoarea etapa din Serie A. Intr-o alta partida a zilei, Lecce a invins pe Udinese cu 2-0.

Duminica, 03.04.2011, 00:00
Inter, umilita de AC Milan. Chivu a fost eliminat

Seara de cosmar pentru Cristi Chivu. Echipa sa, Inter Milano, a pierdut categoric, 0-3, derby-ul cu AC Milan, care s-a distantat astfel la 5 puncte in fruntea clasamentului din Serie E, iar capitanul nationalei Romaniei a fost eliminat in minutul 54, dupa un fault im postura de ultim aparator.

Presa din Italia: Prestatia lui Mutu a fost excelenta

Prestatia atacantului Adrian Mutu a fost excelenta in meciul de pe teren propriu, scor 2-2, cu AS Roma, in etapa a XXX-a, conform site-ului tuttomercatoweb.com. Site-ul i-a acordat internationalului roman nota 8.

Luni, 21.03.2011, 00:00
Fiorentina - AS Roma 2-2/ Adrian Mutu, gol si pasa decisiva. Vezi rezultatele complete din etapa 30!

Adrian Mutu a deschis scorul in partida pe care Fiorentina a terminat-o la egalitate, scor 2-2, impotriva celor de la AS Roma (contand pentru etapa cu numarul XXX din Serie A). Internationalul roman a punctat in minutul 21, a pasat la golul lui Gamberini (34') si a trimis cu capul in transversala in minutul 37, fiind unul dintre cei mai activi jucatori ai echipei de pe Artemio Franchi.

Duminica, 20.03.2011, 00:00
Palermo - Milan 1-0/ Goian a redeschis cursa pentru Scudetto

La primul meci jucat dupa accidentarea suferita in luna ianuarie, fundasul roman Dorin Goian a marcat pentru Palermo singurul gol in intalnirea cu AC Milan din etapa 30-a a campionatului italian.

SERIE A: Mutu, "dubla" pentru Fiorentina. Vezi rezultatele inregistrate in etapa 28!

Adrian Mutu a facut un meci de senzatie pentru Fiorentina impotriva Cataniei, in etapa a 28-a din Serie A. Atacantul roman a reusit o dubla pentru formatia viola intr-un interval de trei minute.

Duminica, 06.03.2011, 00:00
Juventus - Milan 0-1/ Inca un pas spre titlu

AC Milan continua cursa catre titlul din Serie A, milanezii castigand pe terenul lui Juventus, una dintre marile rivale. Golul care a decis soarta partidei a fost marcat de Gattuso (68'), fotbalist care a punctat dupa o pauza de trei ani. Ibrahimovic si Cassano au trecut si ei pe langa gol, dar pana la urma s-a terminat 1-0. In urma acestui rezultat, Milanul s-a distantat, cel putin pana la jocul Interului cu Genoa, la opt puncte de pozitia secunda.

AC Milan - Napoli 3-0/ Lectie de fotbal

AC Milan isi consolideaza pozitia de lider dupa ce a invins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, pe Napoli, in ultimul meci al etapei a XXVII-a din Serie A.

Marti, 01.03.2011, 00:00
Fotbalistii lui Bari, atacati de fani dupa antrenament

Bari sta pe un butoi de pulbere. Echipa la care este imprumutat romanul Paul Codrea ocupa ultimul loc in Serie A dupa 26 de etape si are sanse minime sa evite retrogradarea. Desi saptamana trecuta antrenorul Giampiero Ventura a fost inlocuit cu Bartolo Mutti, fanii continua sa fie nemultumiti.

Miercuri, 23.02.2011, 00:00
Claudio Ranieri a demisionat de la AS Roma. Montella, noul antrenor

Tehnicianul Claudio Ranieri a demisionat, duminica, din functia de antrenor principal al echipei AS Roma, dupa a patra infrangere consecutiva a formatiei din capitala Italiei, 3-4 cu Genoa. In locul sau a fost numit fostul jucator al Romei, Vincenzo Montella.

Luni, 21.02.2011, 00:00
Serie A: Genoa invinge pe AS Roma cu 4-3, dupa ce a fost condusa cu 0-3! Rezultate complete etapa 26

Rasturnare senzationala de rezultat reusita de Genoa in fata formatiei AS Roma, intr-un meci contand pentru etapa a 26-a din Serie A. Formatia antrenata de Davide Balardini era condusa cu 0-3 in minutul 51, insa a revenit incredibil reusind sa se impuna cu 4-3.

Duminica, 20.02.2011, 00:00
Inter - Cagliari 1-0/ Victorie cu gol din off-side

Inter s-a impus la limita, scor 1-0, in partida cu Cagliari, campioana Italiei marcand unicul gol, prin Kharja, dupa o faza in care doi dintre jucatorii sai, Ranocchia si Thiago Motta, se aflau in pozitie de off-side.

Juventus se impune in derbyul Italiei impotriva lui Inter: 1-0

Juventus a castigat derbyul Italiei impotriva lui Inter cu scorul de 1-0 si continua sa spere la un loc de Liga Campionilor. Unicul gol al partidei desfasurate la Torino a fost marcat de Matri, in minutul 30.

Luni, 14.02.2011, 00:00
Oficial: Stefan Radu a semnat prelungirea contractului cu Lazio Roma

Fundasul roman Stefan Radu a semnat, joi dimineata, prelungirea contractului cu gruparea Lazio Roma pana la 30 iunie 2015, informeaza site-ul lalaziosiamonoi.it.

Joi, 10.02.2011, 00:00
Radu Stefan s-a inteles cu oficialii lui Lazio Roma in privinta salariului

Radu Stefan s-a inteles cu oficialii lui Lazio Roma in privinta salariului pe care il va primi potrivit noului contract, care va fi valabil pana in 2016

Marti, 08.02.2011, 00:00
Inter - AS Roma 5-3/ Tot mai aproape de lider

Inter Milano a urcat pana pe locul al treilea in clasamentul din Serie A, dupa ce duminica seara a reusit sa invinga cu 5-3 una dintre contracandidatele la titlu, AS Roma. Campioana en-titre a Italiei a profitat astfel de inca un pas gresit al lui AC Milan, care a remizat cu Genoa, scor 1-1, si s-a apropiat la cinci puncte de lider, avand insa si un meci restanta.

Luni, 07.02.2011, 00:00
Adrian Mutu a revenit pe teren, in Serie A

Adrian Mutu, a revenit, pe teren, in Serie A, dupa aproape, doua luni, de pauza. Romanul a jucat, in ultimul sfert de ora, al partidei, Parma - Fiorentina, 1 la 1. Mutu a avut, o singura ocazie, de a marca, la cateva secunde, dupa ce a intrat, pe teren.

Duminica, 06.02.2011, 20:23
Cristian Chivu, suspendat patru etape in Serie A

Comisia de Disciplina a Ligii Profesioniste de fotbal din Italia a hotarat sa-l suspende patru etape pe fundasul Cristian Chivu, dupa ce acesta l-a lovit cu pumnul in fata pe jucatorul lui Bari, Marco Rossi, in partida pe care echipa internationalului roman, Inter Milano, a castigat-o joi seara, scor 3-0.

Vineri, 04.02.2011, 00:00
Adi Mutu a fost reinclus in lotul Fiorentinei

Site-ul oficial al clubului AC Fiorentina a dat publicitatii, marti, lotul echipei viola dupa incheierea perioadei de transferuri din aceasta iarna, pe lista regasindu-se si atacantul roman Adrian Mutu.

Miercuri, 02.02.2011, 00:00
Serie A: Inter - Palermo 3-2/ Campionii au revenit de la 0-2

Noua achizitie Gianpaolo Pazzini a avut un debut fantastic in tricoul celor de la Internazionale Milano. Intrat in repriza secunda a meciului cu Palermo, Pazzini a reusit sa intoarca soarta meciului, campioana en-titre revenind de la 0-2 si invingand cu scorul de 3-2. Napoli a trecut la pas de Sampdoria, scor 4-0, Cavani fiind autorul unui hat-trick.

Duminica, 30.01.2011, 00:00
Inter Milano - Cesena 3-2/ Chivu aduce victoria pentru nerazzurri

Fundasul Cristian Chivu a marcat golul victoriei in partida pe care Internazionale Milano a castigat-o, miercuri seara, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (3-2), in fata Cesenei, intr-o restanta din etapa a XVI-a a campionatului Italiei, informeaza Gazzetta dello Sport.

Joi, 20.01.2011, 00:00
Adrian Mutu s-a prezentat la antrenamentul Fiorentinei

Atacantul Adrian Mutu s-a prezentat, in aceasta dimineata, la antrenamentul formatiei Fiorentina, anunta calciomercato.com, iar la ora 14:00 (ora Romaniei) va sustine o conferinta de presa alaturi de Ioan Becali si avocatul Paolo Rodella.

Vineri, 07.01.2011, 00:00
Calciomercato: Mutu ar putea reveni la Inter Milano

Scandalul pe care l-a provocat Adrian Mutu in vestiarul Fiorentinei ii prieste atacantului nostru, mai multe echipe interesindu-se de posibilitatea de a-l transfera

Leonardo a debutat cu succes la Inter Milano

Numit inaintea Craciunului la carma lui Inter Milano, brazilianul Leonardo a debutat cu o victorie pe banca tehnica a campioanei Italiei, 3-1 cu Napoli, in etapa a 18-a din Serie A. Pentru Inter au marcat Motta ('3, '55) si Cambiasso ('37), in timp ce pentru Napoli a inscris Pazienza ('25). Cristi Chivu a primit un cartonas galben in mintul 5.

AC Milan, campioana de iarna in Serie A. Vezi rezultatele complete in etapa 18!

AC Milan este noua campioana de iarna in Serie A. Formatia antrenata de Massimo Allegri s-a impus foarte greu la Cagliari, scor 1-0, dupa golul marcat de Strasser in minutul 85.

Joi, 06.01.2011, 00:00
Adriano, desemnat cel mai slab jucator din Serie A, in 2010

Atacantul brazilian al echipei AS Roma, Adriano, a primit pentru a treia oara premiul Bidonul de Aur, care se decerneaza celui mai slab jucator din campionatul Italiei, Seria A, informeaza agentia Datasport, citat de Mediafax.

Luni, 13.12.2010, 00:00
Mutu, elogiat in presa italiana, la prima reusita in 319 zile

Presa italiana noteaza, duminica, dupa meciul Fiorentina - Cagliari, scor 1-0, in care atacantul Adrian Mutu a inscris unicul gol, ca romanul se afla la prima reusita dupa 319 zile, facandu-si fericita echipa, si nu a dezamagit.

Luni, 06.12.2010, 00:00
Serie A/ Rezultate etapa 14: Inter revine la victorie dupa patru etape

Dupa patru etape fara victorie, Inter a reusit duminica primul succes, campioana Italiei impunandu-se cu 5-2 in meciul cu Parma. Cu Radu Stefan integralist (a fost capitanul echipei pe final), Lazio nu a bifat decat o remiza, scor 1-1, pe propriul teren cu Catania. In urma acestui rezultat, formatia din capitala Italiei a ratat sansa de a se apropia la doar un punct de liderul AC Milan.

Duminica, 28.11.2010, 00:00
Samuel Eto’o, suspendat trei etape pentru "capul a' la Zidane"

Atacantul camerunez al echipei italiene Inter Milano, Samuel Eto'o, a fost suspendat pentru urmatoarele trei meciuri din Serie A, dupa ce in meciul de duminica(1-2 la Chievo) l-a lovit cu capul in piept pe fundasul gazdelor Cesar.

Marti, 23.11.2010, 00:00
Veste buna pentru Adrian Mutu: va reveni doua saptamani pe gazon

Desi staff-ul medical al formatiei AC Fiorentina anuntase ca Adrian Mutul va sta departe de gazon cel putin o luna de zile, internationalul roman a fost informat ca peste doua saptamani va fi apt de joc, scrie site-ul oficial al echipei din Serie A.

Luni, 15.11.2010, 00:00
VIDEO! Inter - AC Milan 0-1/ Ibrahimovic si-a invins fosta echipa

Campioana Italiei si a Europei este in genunchi. Inter a fost invinsa de AC Milan, in Derby della Madonnina, scor 1-0, printr-un gol marcat chiar de fostul jucator al nerrazurrilor, Zlatan Ibrahimovic.

AC Milan - Juventus 1-2/ Milanezii au ratat, bianconerii au marcat

Juventus Torino a castigat derby-ul etapei a IX-a din Serie A in fata formatiei AC Milan, scor 2-0, chiar pe San Siro. Fabio Quagliarella (24') si Alex Del Piero (65') au marcat golurile torinezilor, in timp ce pentru milanezi a punctat suedezul Zlatan Ibrahimovic.

Duminica, 31.10.2010, 00:00
Genoa - Inter 0-1/ Victorie cu noroc pentru trupa lui Benitez

Inter Milano, fara Cristi Chivu in lot, a invins cu 1-0 pe Genoa, in deplasare, intr-un meci contand pentru etapa a IX-a din Serie A. Singurul gol al meciului a fost inscris de Mutari, dupa o uriasa greseala a portarului Eduardo (a scapat incredibil mingea in poarta).

Sambata, 30.10.2010, 00:00
Inter - Juventus 0-0/ Lazio profita si devine noul lider

Inter si Juventus au incheiat la egalitate, 0-0, in cel de-al 213 Derby D’Italia disputat in Serie A.

Luni, 04.10.2010, 00:00
VIDEO Juventus - Palermo 1-3/ Torinezii, echipa extremelor

Juventus este echipa extremelor in Serie A. Dupa ce etapa trecuta a spulberat cu 4-0 pe Udinese, in deplasare, formatia antrenata de Luigi Del Neri a fost invinsa cu 1-3, pe teren propriu, de Palermo.

Vineri, 24.09.2010, 00:00
VIDEO Lazio - AC Milan 1-1/ Radu Stefan, evolutie remarcabila. Vezi rezultatele complete etapa 4!

Fundasul roman Radu Stefan isi continua seria evolutiilor remarcabile la formatia sa de club Lazio Roma. Fostul dinamovist a facut un meci de senzatie cu AC Milan, in etapa a 4-a din Serie A, incheiat la egalitate, scor 1-1.

Joi, 23.09.2010, 00:00
Serie A/ Rezultate etapa 3: Inter si Juventus se impun fara probleme

Juventus Torino da semne de revenire dupa inceputul slab de sezon in Serie A, reusind sa invinga pe Udinese, in deplasare, cu scorul de 4-0, intr-un meci din cadrul etapei a 3-a. Bianconerii au avut inca de la pauza trei goluri avantaj, dupa reusitele lui Bonucci (18), Quagliarella (24) si Marchisio (43). Tabela a fost inchisa de Vicenzo Iaquinta (77), iar pentru gazde se anunta un sezon teribil.

Duminica, 19.09.2010, 00:00
Chivu e in primul "11" al celor mai bine platiti jucatori din Serie A!

Jucatorii din Serie A vor castiga in noul sezon aproximativ 1 miliarde de euro!

Marti, 07.09.2010, 00:00
Herea se va transfera la Brescia, spune impresarul sau

Conform declaratiilor acordate de Ana-Maria Prodan, rapidistul Ovidiu Herea e la un pas de transferul in Serie A.

Miercuri, 01.09.2010, 00:00
Serie A, Rezultate etapa 1: Milan debuteaza in forta

AC Milan a inceput in forta noua editie de Serie A, spulberand pe teren propriu, scor 4-0, nou-promovata Lecce. Pato, cu o dubla, Thiago Silva si Inzaghi au marcat golurile rossonerilor.

Luni, 30.08.2010, 00:00
Analiza arbitrajului, scoasa in afara grilelor de televiziune

Postul RAI a luat o hotarare suprinzatoare, hotarand sa renunte la emisiunea "Moviola", in care erau "disecate" arbitrajele din Serie A.

Marti, 27.07.2010, 00:00
Bogdan Lobont a semnat pe trei sezoane cu AS Roma

Fostul dinamovist Bogdan Lobont a semnat pe trei sezoane cu formatia AS Roma, anunta site-ul oficial al gruparii din capitala Italiei. Portarul echipei nationale va primi un salariu de 800.000 de euro in sezonul 2010/2011, 900.000 de euro in 2011/2012 si un milion pentru sezonul 2012/2013.

Vineri, 09.07.2010, 00:00
Inter Milano, formatia cu cei mai multi spectatori din Serie A

Inter Milano este lider in toate ierarhiile! Nerazzurrii ocupa prima pozitie si intr-o statistica a numarului de suporteri prezenti la meciurile de pe teren propriu din acest sezon. 55.957 de spectatori pe meci este media inregistrata de campioana Italiei. Inter este urmata in acest clasament de Napoli (47.049), Milan (42.809), Roma (40.925) si Lazio (36.515).

Joi, 20.05.2010, 00:00
AC Milan - Juventus 3-0/ Torinezii termina sezonul in genunchi

AC Milan a umilit pe Juventus Torino, scor 3-0, in ultima partida pentru cele doua echipe din sezonul 2009-2010 al Serie A. "Batrana Doamna" a facut figuratie pe “San Siro”, fiind doar o umbra a marii echipe din urma cu cativa ani.

Duminica, 16.05.2010, 00:00
Stefan Radu, in Top 10 al celor mai buni fundasi din Italia

Fundasul roman al lui Lazio este pe cai mari in Italia. Cu toate ca Lazio se bate sa scape de retrogradarea in Serie B, Stefan Radu este considerat unul dintre cei mai siguri fundasi din Il Calcio.

Sambata, 01.05.2010, 00:00
AS Roma cedeaza primul loc in Serie A

Titlul din Serie A se pare ca este destinat si in acest sezon formatiei Inter Milano. In ultima partida din cadrul etapei a 35-a, AS Roma a pierdut in fata Sampdoriei, pe teren propriu, scor 1-2, si a cedat prima pozitie in clasament.

Luni, 26.04.2010, 00:00